Podsumowanie sezonu 2013/2014 !

• autor: GLKS, 2014-07-03 10:43

Kiedy Sparta "rozniosła" B-klasę, a rok później podobnie postąpiła z klasą A, każdy z nadziejami liczył na dobry sezon w "okręgówce". Ostatecznie Wożuczyńska ekipa rozgrywki zakończyła 29 Czerwca, plasując się na 10 miejscu i ze spokojem na kilka kolejek przed zakończeniem rozgrywek była pewna ligowego bytu.

Kadra w sezonie 2013/2014 - Bramkarze: Sławomir Szmoniewski, Adrian Nieckarz (obaj runda wiosenna), Piotr Wójtowicz (runda jesienna). Obrońcy: Daniel Pachla, Sebastian Dziki, Tomasz Świderek (decyzja o zakończeniu gry w Sparcie po zakończeniu obecnego sezonu), Wojciech Krawczyk, Mateusz Watrak (runda wiosenna), Daniel Sak (runda jesienna - przerwa spowodowana poważną kontuzją), Wojciech Grzyb. Pomocnicy: Kamil Lasota, Jarosław Korzeń, Damian Jakóbczak, Ireneusz Baran, Paweł Bartosz, Patryk Berbecki, Michał Mroczka, Dominik Bałakut, Kamil Antoniuk. Napastnicy: Paweł Maliszewski (23 bramki), Mateusz Rejs oraz najzdolniejsi zawodnicy drużyny juniorskiej prowadzonej przez Piotra Mroczkę.

Sukces?

10 pozycję w lidze ciężko nazwać sukcesem, lecz kiedy weźmiemy pod uwagę liczne problemy kadrowe oraz poważne kontuzje kilku podstawowych zawodników już na początku sezonu, miejsce wydaje się jednak nie najgorsze. Obie rundy, wiosenna i jesienna były do siebie bardzo podobne. Identyczna liczba punktów (19), przypadła na każdą  z nich. Zaskakujące zwycięstwa (m.in nad Gromem, czy też Koroną) również gościły przez cały rok, podobnie jak brak zwycięstw ze słabszymi rywalami (jak Cosmos czy Olimpia). Nie ukrywajmy, Sparta w każdym meczu wydawała się być inną drużyną. Raz grała świetnie, innym razem prezentowała się po prostu bardzo źle. Suma sumarum debiutancki sezon trenera Barana w okręgówce wypadł na 3 z plusem i beniaminek utrzymał miejsce w lidze.

Wzmocnienia?

Po dość mizernej rundzie jesiennej i kilku kontuzjach, trzeba było wzmocnić skład. Do drużyny dołączyli tylko Watrak (Szumy) i Szmoniewski (Krzczonovia). Pierwszy z nich grał "ogony" i dopiero pod koniec sezonu, gdy z różnych powodów brakowało Krawczyka występował w podstawowej jedenastce. Szmoniewski mimo iż dojeżdżał tylko na mecze, sprawował się całkiem przyzwoicie i był podstawowym ale jedynym golkiperem Sparty. Z pozycji obserwatora dało się zauważyć, że drużynie zabrakło zgrania przede wszystkim w szykach obronnych, gdyż straciła ona mnóstwo bramek w sposób przedszkolny. Dodatkowo w prawie każdym meczu nie funkcjonowały skrzydła. Brak dośrodkowań i rajdów bokami boiska wpłynęły na to, że Spartanie mieli problemy ze zdobywaniem bramek.

Irka na pewno nie raz bolała głowa!

Szkoleniowiec popularnych "cukrowników" co tydzień musiał zmagać się z jakimiś przeciwnościami, bowiem raczej nie doszukamy się nawet dwóch spotkań w których Sparta zagrała w jednakowym zestawieniu. Obowiązki w pracy, kontuzje, uczelnie, dojazdy i wiele innych aspektów wpływało na częste i spore rotacje w składzie. Mimo to trener Baran miał głowę na karku i przede wszystkim zawodników uniwersalnych takich jak np. Kamil Lasota, który rewelacyjnie radził sobie w obronie jak i w drugiej linii. Bardzo często brakowało Wojtka Krawczyka, który był bardzo mocnym punktem w obronie i jak przystało na nowoczesnego obrońcę, często podłączał się do gry w ofensywie. Niemałym bólem głowy była również sytuacja napastnika Mateusza Rejsa. Gdy wrócił z zagranicy przez kilka meczów dochodził do coraz lepszej formy, lecz gdy gra wyglądała bardzo przyzwoicie, popularny Reks znów wyjechał i w ataku zabrakło partnera dla Pawła Maliszewskiego.

Mimo wielu przeciwnościom, opiekun Wożuczyńskiej ekipy i były zawodnik III-ligowej Tomasovii Tomaszów Lubelski dawał z siebie wszystko jako trener i jako zawodnik, będąc co mecz piłkarzem podstawowej jedenastki. Sparta ma ogromny potencjał i świetnych zawodników. Jeżeli kadrę uda się wzmocnić 2-3 zawodnikami, w tym chociaż jednym młodzieżowcem, drużyna powinna stać się postrachem zamojskiej klasy okręgowej i walczyć o pierwszą "piątkę" ligi..